Гладбах е изправен пред „най-голямото предизвикателство в европейския футбол“ като гост на Байерн Мюнхен

Байерн Мюнхен среща Борусия Мьонхенгладбах у дома в събота, съперник, който беше засегнат през последните сезони.

Въпреки че Байерн спечели десет поредни титли, нито един отбор от Бундеслигата не е имал повече успех срещу тях от Гладбах през това време.

През десетте години, откакто отбор, различен от Байерн, вдигна Купата на лигата, Гладбах и Мюнхен спечелиха девет мача, с четири равенства.

Миналия сезон Гладбах победи Байерн Мюнхен с 2-1 на “Алианц Арена” и завърши наравно 1-1 у дома, но поражението им с 5-0 от 32-кратния шампион на Германия в Купата на Германия разгневи баварския отбор.

Новият треньор на Гладбах Даниел Фарке, който спечели два пъти Висшата лига с Норич, каза в четвъртък, че срещата с Байерн Мюнхен в Мюнхен “е може би най-голямото предизвикателство в европейския футбол”.

Фарке каза, че не смята, че “Байерн се страхува от Гладбах” и предположи, че скорошният рекорд на неговия отбор може да е недостатък.

“Не можете да купите нищо от минали успехи – точно обратното. Сетивата на Байерн Мюнхен ще бъдат особено силни сега.”

Американският защитник на Гладбах Джо Скъли, който изигра първия си мач в Бундеслигата срещу Мюнхен миналия сезон, каза пред АФП в четвъртък, че срещите с Мюнхен са били най-важните в дневния ред на неговия отбор.

„Това е просто една от онези игри, с които играчите трябва да живеят.“

Байерн заглуши разговорите, че покойният Роберт Левандовски вероятно е пропуснал 20 гола в четири официални мача досега през сезона.

Полузащитникът на Байерн Мюнхен Джошуа Кимих каза, че отборът му “не само се е подобрил във всички области, но (ние се подобрихме) и в предния план”.

„В момента е много забавно, защото в отбора има много енергия.

Играч за гледане: Оливър Бърк (Вердер Бремен, Шотландия)

Оливър Бърк от новия Вердер Бремен може и да не завърши сезона с най-много голове в Бундеслигата, но ще бъде трудно да се намерят по-значими голове от тези, които шотландецът отбеляза досега през сезона.

Във втория кръг Бърк отбеляза в петата минута на добавеното време, за да спаси Бремен от равенство срещу Щутгарт. Седмица по-късно Бърк отбеляза отново в петата минута на добавеното време, когато Бремен се върна при закъснение с 0-2 като гост на Дортмунд, за да спечели с 3-2.

След мача в Дортмунд Бърк посочи, че се чувства като у дома си в Бундеслигата, като каза на DW: „Тук е различно с феновете и е напълно различно, отколкото в Англия.“

“Те имат барабаните и всичко върви по време на мача. Феновете на Вердер Бремен са невероятни.”

Наречен „следващият Гарет Бейл“ като тийнейджър, 25-годишният Бърк преживя тежко време през последните сезони, прескачайки от шест различни клуба в четири различни лиги след неуспешния си едногодишен период в РБ Лайпциг през 2016 г.

Бърк без съмнение се надява, че стабилността, осигурена от Бремен и опеката на треньора Ули Вернер, ще му позволят да изпълни голямото си обещание.

Ключови статистики

25 милиона – сумата, която Ман Юнайтед е предложил на вратаря на Франкфурт Кевин Трап, който той отказа, за да направи дебюта на отбора си в Шампионската лига този сезон. „Долу ръцете от него“, каза треньорът на Франкфурт Оливер Гласнер в четвъртък.

7 гола в 10 мача Новият нападател на Дортмунд Антъни Модест може и да не е отбелязал след преминаването си от ФК Кьолн преди две седмици, но той ще се изправи срещу един от любимите си опоненти тази седмица в Херта Берлин. Французинът отбеляза седем гола в десет мача срещу клуба от “Големия град” от германската столица.

1 – Въпреки че се хвалеше с атака срещу Муса Диаби, Патрик Шик и новото попълнение Адам Хлузик, Байер Леверкузен отбеляза само един гол от три мача досега през 2022-23 г. – загуби три пъти в процеса.

Съвпадения (всички времена 1330 GMT, освен ако не е посочено)