Ливърпул победи Тотнъм и спечели титлата в Шампионската лига

Мохамед Салах (в центъра) изведе Ливърпул напред срещу английския съперник Тотнъм Хотспър по-малко от две минути след съботния финал на Шампионската лига на УЕФА и Червените никога не са поглеждали назад в Мадрид. (Джон Пауъл/Гети)

С наближаването на началния мач преди финала на изцяло английската Шампионска лига в събота между Ливърпул и Тотнъм Хотспър в Мадрид, феновете на Спърс може би са харесали шансовете на своя отбор да създадат разочарование.

Червените бяха, разбира се, преобладаващите фаворити и миналия месец стигнаха на точка от титла във Висшата лига, която щеше да бъде първата им от три десетилетия. Целият натиск беше върху Юрген Клоп и компания, които загубиха финала на Шампионската лига от Реал Мадрид миналата година, за да спечелят Европейската купа за шести път в историята на клуба.

Междувременно Тотнъм играеше с пари от домакинствата, след като вече разстрои шампиона на Прем Манчестър Сити в епичен четвъртфинал на два мача по пътя към първия си континентален финал.

Оптимизмът продължи по-малко от 30 секунди, когато Мохамед Салах реализира ранна дузпа и Дивок Ориги отбеляза късно, когато Ливърпул спечели с 2-0 на „Уанда Метрополитано“.

Преди някои фенове дори да се настанят по местата си, словенският съдия Дамир Скомина свири халфа на Топорите Муса Сисоко при игра с ръка в наказателното поле и прати Салах на дузпата. Само след 23 секунди стана ясно, че това ще бъде вечерта на Ливърпул.

Обаждането може да беше трудно, но Сисоко беше наказан за грешката да вдигне ръката си над главата си (той сякаш насочваше съотборник да покрие пространството зад него), докато нападателят на червените Садио Мане подреждаше центрирането си.

След като видео асистент-реферът отказа да се намеси след бърза проверка, Салах пристъпи напред и гони отбора си към преднина, която никога нямаше да се откаже:

Ранният шок изглежда зашемети и двамата фенове. Освен това послужи за малко смекчаване на парти атмосферата. Това не беше типично състезание от край до край във Висшата лига. С високите залози и температурите, които се движат в 30-те в испанската столица, шансовете за остатъка от първото полувреме бяха малко и далеч.

Най-големият рев от останалата част от полувремето дойде от тълпата, тъй като оскъдно облечен нашественик на терена за кратко спря действието, преди да бъде ескортиран до страничните линии. Мощна статистика обиколи социалните медии: Червените направиха 101 подавания през първите 45 минути, най-малкото във всяко полувреме на мач този сезон.

Въпреки че Спърс преследваха играта, Ливърпул имаше по-добри шансове. Аутсайдерите щяха да имат по-стръмен хълм за изкачване, ако не беше стабилният Тотнъм, подкрепящ Уго Лорис, който беше принуден да направи две добри спасявания. Червените отправиха осем удара през първото полувреме. Отборът на Маурисио Почетино отбеляза само два гола, като нито един от тях не порази целта.

Спасяването на Лорис срещу Анди Робъртсън беше особено силно:

Не помогна на Спърс, че Почетино избра да не стартира бразилското крило Лукас Моура, който с един крак изведе Тотнъм на финала с хеттрик срещу Аякс на полуфиналите. Още по-странно, треньорът на Аржентина Моура не влезе в игра от началото на второто полувреме.

Моура беше заменен от Хари Кейн, който се върна в игра за първи път от началото на април, след като получи контузия в глезена в първия мач срещу Сити. Негодността на Кейн да играе беше очевидна, тъй като капитанът на Англия бе направен почти невидим от централния защитник Върджил ван Дайк. Моура най-накрая влезе в игра в 66-ата минута, но не успя да възпроизведе магията си в полуфиналите, изпращайки самотния си удар право във вратаря на червените Алисон Бекер.

Джеймс Милнър остави Спърс да се мотае наоколо, когато пропусна шанс, който би подпечатал победата. И Тотнъм се доближи няколко пъти, със Сон Хюн-мин като лидер. Южнокореецът дори погледна вратата на Алисон, само за да изпрати ярък удар право в сигурния бразилец.

За пореден път футболните богове не изглеждаха на страната на Тотнъм. Ако това осъзнаване не беше дошло по-рано, то със сигурност беше, когато Supersub Origi най-накрая отбеляза втория гол на Червените, слагайки край на всяка възможност за ново чудодейно завръщане:

Това беше справедлив резултат в крайна сметка и нищо по-малко от това, което Ливърпул и Клоп – който беше спечелил първия си трофей, откакто напусна Борусия Дортмунд за Анфийлд преди четири години – заслужаваха след сезон, който беше след около година, щеше да е достатъчно за победа национални и европейски награди. Трудно е обаче да не се почувствате малко зле за Спърс и да се чудите как щеше да протече този мач, ако не беше решаващото ранно обаждане срещу тях, което феновете подозираха, че се оказа твърде трудно за преодоляване.