Роналдо, Ювентус изгонен от Аякс

Кристиано Роналдо от Ювентус реагира, след като пропусна възможност за гол по време на четвъртфиналния реванш от Шампионската лига между Ювентус и Аякс на стадион Алианц в Торино, Италия, вторник, 16 април 2019 г. (AP Photo/Антонио Калани)

Още веднъж едно от големите сътресения в историята на Шампионската лига се почувства някак неизбежно.

Докато Аякс преследваше победителите срещу Ювентус през второто полувреме на реванша от четвъртфиналите във вторник, тяхната доминация над италианските джаггернаути в Торино беше толкова пълна, че отне освобождаващия гол като гост, който Юве трябваше да отбележи два пъти да продължа напред се чувствах като въпрос на време. Ударът с глава на Матейс де Лигт в 67-ата минута, който в крайна сметка направи 2-1 за Аякс и обърна общия резултат до 3-2 в полза на Аякс, беше последван от няколко солидни положения.

Голът, който изпрати Аякс на първия им полуфинал в Шампионската лига от 1997 г. насам – когато загубиха от… Ювентус – беше не само заслужен, но и закъснял.

Приблизително това се случи на 5 март в реванша от осминафиналите. След това Аякс победи последователните шампиони Реал Мадрид с 4-1 на свещеното Сантяго Бернабеу и всичко изглеждаше сякаш малкият Аякс беше някак мил.

Това не би трябвало да е възможно в икономическия пейзаж на днешния футбол. Разходната способност на Юве и подобните им е по-голяма от тази на Аякс, а във футбола трябва да сте толкова добри, колкото трансферният ви бюджет и заплатите.

Но този толкова млад Аякс беше толкова безстрашен в своя атакуващ футбол с високо напрежение, че разтърси един след друг гигант в клубната игра – спомнете си, че Аякс надигра Байерн Мюнхен два пъти в груповата фаза. Тези победи над победителите в четири от последните пет издания на Шампионската лига (Реал Мадрид) и победените финалисти от 2015 и 2017 г. (Юве) не бяха случайни. Бяхте напълно заслужени.

И така, Аякс заслужено е сред първите четири клуба в Европа и играе след две седмици, за да достигне седмия финал на клуба в Шампионската лига и петата Купа на Европа срещу победителите от Тотнъм и Манчестър Сити на полуфиналите.

Но възраждането на Аякс и препотвърждаването на неговата философия за поставяне на положителния футбол над всичко останало също беше обвинение срещу звездата от другата страна на терена, Кристиано Роналдо.

Когато Ювентус похарчи около 135 милиона долара за трансферни такси, комисионни и солидарни плащания, за да привлече Роналдо от Реал Мадрид миналото лято, това не беше достатъчно, за да спечели италианската Серия А. Това вече беше направено в продължение на седем последователни години. Нямаше нужда от него за това.

Освен това е извършил не повече от една трета от един милиард Долари, между тези хонорари и неговата годишна заплата от 64 милиона долара за четиригодишен договор, за да накара най-следвания спортист в света да стане най-големият клуб в Италия или световна марка. Юве вече беше. Нямаше нужда от него за това.

32-кратните шампиони на Италия – или 34, ако броите двете загубени титли след скандала с Калчополи, както правят някои – не са залагали на 33-годишен да напълни стадион. Няма значение, че числата показват, че разцветът на типичния футболист е в средата на 20-те, особено ако са играли много футбол като тийнейджър като Роналдо. Без значение, че Роналдо беше осем Години по-стар от единствените три трансфера в историята, по-скъпи от него. Ювентус никога не е имал проблеми с опаковането на своя блестящ стадион Алианц, най-красивото място в Италия. Нямаше нужда от него за това.

Юве също нямаше нужда от Роналдо, за да запълни празнина в състава. Той вече имаше много офанзивна огнева мощ с Пауло Дибала, Марио Манджукич, Федерико Бернардески, Дъглас Коста и детето чудо Мойс Кийн. Всъщност идването на Роналдо доведе до излишък, което означаваше, че клубът трябваше да уволни звездния нападател Гонсало Игуаин, намалявайки го до около една трета от рекордните 100 милиона долара, похарчени за него само две години по-рано.

За какво Ювентус имаше нужда от Роналдо – за какво то се противопостави на него чрез достоверното обвинение в изнасилване това отново се появи – бяха нощи като вторник.

Нощи, когато се очакваше да направи разликата в европейска афера с остриета на ножа.

Наистина, той вкара и двата гола в първия мач миналата сряда – когато Давид Нерес изравни със своя гол за световен шампион, за да направи 1-1 – и изведе Юве напред през първото полувреме на реванша. Това го прави 42 гола в кариерата му в четвъртфиналите на Шампионската лига или по-късно. Лионел Меси е на второ място на 18 години – след като вкара два пъти в другия мач на елиминациите във вторник, където неговият ФК Барселона победи Манчестър Юнайтед.

Това дори не се брои, разбира се, за трите гола на Роналдо в последния кръг, когато неговият хеттрик изтри преднината от два гола на Атлетико Мадрид от първия мач и прати отбора му до четвъртфиналите.

Преди мача треньорът на Юве Макс Алегри изрази увереността си в изхода на мача само с присъствието на Роналдо. „Слава Богу, той играе за нас, а не за съперника“, каза той на пресконференцията си преди мача.

Но през второто полувреме, когато неговият отбор имаше най-голяма нужда от него, Роналдо изчезна.

В отчайващо равен мач и двата отбора се страхуваха да позволят на другия да свикне с топката. Шансовете бяха малко и далече, докато двама защитници на Аякс не се повалиха един друг от ъглов удар в 28-ата минута и Роналдо вкара с глава свободно в началния гол.

Но по-малко от шест минути по-късно ударът от далечна дистанция на изключителния Хаким Зиех беше блокиран от защитата на Юве, само за да падне приятелски в Дони ван де Беек, който го прехвърли покрай вратаря Войчех Шчесни.

Само подвизите на Шчесни през второто полувреме задържаха Ювентус в мача толкова дълго. Като по чудо той отказа Зиех и ван де Беек. А Аякс не успя да завърши няколко обещаващи атаки, може би му липсваше необходимия егоизъм в наказателното поле на Юве.

Но тогава де Лигт нанесе удар три Защитникът преодоля Шчесни от корнер.

Аякс можеше да има повече. Но след това на Юве беше отказано нещо, което изглеждаше като дузпа, когато Дейли Блинд блокира топка с ръка в собственото си наказателно поле. Но дори видео асистент-реферът не даде почивка на домакините.

Така най-невероятната серия в европейския футбол продължи дълги години.