Тотнъм и Лукас Моура победиха Аякс в полуфиналите на Шампионската лига

Историята беше написана. Аякс, приказката на всички европейски футболни приказки, беше с единия крак на финала на Шампионската лига. Почти имаше две.

Но Тотнъм, с най-впечатляващите завръщания през второто полувреме в полуфиналния реванш в сряда, го пречупи. В 186-та минута от 180-минутен мач домакин и гост. С история, дори по-забележителна от оригинала.

Лукас Моура, който може би дори нямаше да играе, ако не беше контузията на звездния нападател Хари Кейн, завърши второто полувреме с хеттрик с гол в шестата минута на добавеното време.

В сряда той превърна общия дефицит от 3-0 на полувремето в равенство 3-3 след края.

Той изпрати Тотнъм до финала с голове като гост.

И той добави още една глава към елиминационния кръг на Шампионската лига, което, честно казано, не е за вярване.

Историята на един трескав втори етап

Както в Лондон осем дни по-рано, качеството на Аякс доминираше през първото полувреме. Холандците пресираха и пингуваха топката през просторния терен на Йохан Кройф Арена. И те поведоха рано.

Уго Лорис, който се хвърли отляво, блокира с ръка отразен удар на Душан Тадич. Но от следващия корнер Матийс де Лигт прескочи Деле Али и насочи към далечния ъгъл.

Умна селекция с Дони ван де Беек, блокиращ Ян Вертонген, освободи 19-годишния капитан на Аякс. Играчите на Тотнъм поискаха свирка. Видеореферът не обърна внимание на призивите им.

Спърс имаха шансове да изравнят с 1-1 тази вечер, но не можаха да се възползват от тях. Сон Хюн-Мин мина покрай целия десен ъгъл на Аякс, навлезе в наказателното поле и улови вратаря на Аякс Андре Онана да мами извън линията си и да се опита да центрира. Вместо това изглеждаше, че Сон стреля към вратата и уцели близката греда. Нападателите на Тотнъм не успяха да уловят напълно отбитата топка.

В средата на полувремето гостите видяха още две страхотни положения, които се провалиха. Движенията на предната им четворка – Лукас, Сон, Али, Кристиан Ериксен – разбалансираха защитата на Аякс. Но Сон, изигран от Али, не можа да направи първото докосване от краката си и одраска пръста на крака. Минута по-късно Лукас нахлу в наказателното поле и удари Ериксен… чийто удар мина право в гърлото на Онана.

Аякс обаче беше по-добрият отбор за 45 минути. Тадич стреля встрани от далечната греда от тесен ъгъл. Преднина от 1-0 на полувремето – общо 2-0 – щеше да е честна.

Но домакините направиха две. Hakim Ziyech украси течащ влак с великолепен завършек:

Десет минути по-късно децата на Аякс крачеха обратно по тунела, покрай лицата на легендите. През вътрешностите на арена, кръстена на един, минали снимки, залепени по стените на други. Имаше Едуин ван дер Сар. Срещу Марко ван Бастен. Имаше Дани Блинд и разбира се Йохан Кройф. В ръцете си държаха трофеи. И тези деца бяха на 45 минути от присъединяването им. Присъединете се към техните герои. Станете сами легенди. Стига да нямаше катастрофа.

Но когато се върнаха през този тунел и излязоха на терена с рев, една и без това дива седмица от футбола в Шампионската лига стана още по-дива. безумно. Безумно луд.

Спърс грабнаха играта и не отстъпиха. Те пропуснаха шансове да върнат гол. Али грабна брилянтна топка от Ериксен, принуждавайки Онана да направи голямо спасяване. Тогава Лукас, пробивайки сърцето на защитата на Аякс, вкара гол № 1. Играта продължи.

Минути по-късно Йоренте принуди още едно чудотворно спасяване от Онана. Лукас обаче излезе от неистовата битка в наказателното поле с нов чудесен удар с левия крак:

Развоят на играта се обърна рязко и очевидно. Само чудовищно блокиране на де Лигт спря Тотнъм да завърши завръщането в рамките на 10 минути.

Въпреки това Аякс се стабилизира след баража на Спърс в началото на второто полувреме. Ziyech почти подпечата победата. Той се размина на косъм от гредата на Лорис с пронизващ удар с левия крак и по-късно го удари.

Но заплахата на Тотнъм така и не изчезна. Хората на Маурисио Почетино идваха и идваха, чукаха на пословичната врата и след това блъскаха. Вертонген удари гредата с глава. Последващият му удар при отскочилата топка бе изчистен от голлинията на Аякс.

Шпорите имаха един „последен шанс“, след това още един, след това още няколко и всичко завърши с облекчение за 55 000 на земята и на път за разбито сърце в Лондон.

Но едновременната слава и свирепост на футбола нямат граници. Този спорт никога не остава без обрати. Лукас – Лукас от всички хора! По ирония на съдбата, отляво на Лукас! – имаше за последно завъртане в чантата. Последен акт, който предизвика изцяло английски финал. Последен удар, който остави главните герои от историята на Шампионската лига 2018-19 разпръснати по терена.