Гуендузи отбелязва и двата гола при равенството 1-1, докато Марсилия се изкачва на върха в Лига 1

Полузащитникът на Марсилия Матео Гуендузи вкара и двата гола, докато южняците се изкачиха на върха в Лига 1 с равенство 1-1 у дома срещу Рен в събота.

Гуендузи прехвърли вратаря на домакините Пау Лопес, за да изведе Рен напред след 26 минути, но бившият играч на Арсенал се изкупи с глава към бившия вратар на Марсилия Стив Манданда седем минути след почивката.

Манданда върна топло посрещане за първия си мач на Велодром, където бившият капитан на Марсилия прекара 15 години, преди да замине за Бретан през лятото.

„Той беше много добър, много спокоен, докато емоционално му беше много трудно“, каза треньорът на Рен Бруно Женезио от Манданда, който държи рекорда по брой изиграни мачове за Марсилия от 613.

Преди международната пауза Марсилия беше непобеден с шест победи и две равенства и е начело в Лига 1, но лесно е изпреварен от втория Пари Сен Жермен, който пътува до Лион по-късно в неделя.

Ленс, четвърти, пропусна шанс да стигне до върха с нулево равенство в Нант.

Ница загуби с 1-0 у дома от Анже в мач, в който защитникът Жан-Клер Тодибо беше изгонен след пет секунди и двете страни завършиха с 10 души.

Тодибо беше изгонен само след девет секунди, включително четирите секунди, които бяха необходими на рефера Бастиен Дешепи, за да извади картона от джоба си.

Софиян Буфал влезе за Анже и се справи с Адриен Юну. Той намери нападателя Абдалах Сима да се втурва напред. Сима плъзна топката покрай Тодибо, който протегна крак и спъна нападателя. Играта беше на пет секунди.

Сима щеше да бъде чист на границата на наказателното поле.

Дешепи, който спринтира наполовина, не спря, докато вади червения картон от задния си джоб.

След видео преглед беше взето решение, че Тодибо е последният защитник.

Въпреки че Буфал по-късно беше изгонен, Анже спечели с 1-0, Набил Бенталеб отбеляза точно преди полувремето.

„Не мисля, че беше червен картон“, каза треньорът на Ница Люсиен Фавр, като каза, че Данте и Джордан Лотомба са отбелязали. „Това не беше шанс за гол.

„Щяхме да спечелим този мач, ако играехме с единадесет играчи.

– “Убих играта” –

Спор имаше и за червения картон в Реймс, който загуби с 3:0 от Монако, като защитникът Брадли Локо беше изгонен след 22 минути за буут на Бреел Емболо.

“Съдията уби мача”, каза треньорът на Реймс Оскар Гарсия, и “не е за първи път.”

Президентът на клуба Жан-Пиер Кайо също беше отстранен до 31 декември заради критики към съдията при равенството срещу Лион миналия месец.

В труден мач в Бретан, Аячо постигна първата си победа за сезона, 1-0 срещу Брест в мач, в който двама играчи бяха разтегнати.

Секунди след началния удар вратарят на Аячо Бенджамин Лерой хвана челно коляното на свой съотборник, докато се опитваше да хване топка.

„Имаше загуба на съзнание, той беше ударен във врата“, каза треньорът на корсиканците Оливие Панталони.

Двубой с глава също свали Ноа Фадига след половин час, оставяйки защитника зашеметен в дуел лице в лице с Исмаел Диало.

22-годишният играч на Брест също напусна терена на носилка и вдигна палец, за да се опита да успокои феновете.

Аячо отбеляза първия си успех за сезона благодарение на гола на Ромен Хамума в 65-ата минута, който ги остави само на точка зад Брест и Страсбург.

На други места Троа спечели с 3-1 в Клермон и се изкачи до 10-то място след поредни поражения.

Капитанът на Клермон Йохан Гастиен вкара след само три минути, но гостите отвърнаха с гол на Мама Балде, завършен от късен гол на Рено Рипарт.